Az “A1” rendszer régóta ismert az építőiparban és a belsőépítészetben. Ezen kívül bel-, és kültéri szobrok és installációk készülnek belőle. A felhasználói kézikönyv itt található:

https://www.dropbox.com/s/elj6mnbwsds0uid/A1%20k%C3%A9zik%C3%B6nyv%20%C3%BAj.pdf?dl=0

Újabban egyre elterjedtebb az úgynevezett

Kreatív felhasználás

Az “A1Creatives” vízbázisú folyadékból és ásványi porból áll. Keverés után folyékony massza keletkezik (gyakran a palacsintatésztához hasonlítják). Ezt formába önthetjük vagy sablonozáshoz használhatjuk. Az “A1Creatives” pigmentekkel, fémporral vagy színes homokkal ellátható a kívánt megjelenés elérése érdekében.

A keverés nagyon egyszerű; (lehetőleg) szilikon pohárban történjen. A feldolgozási idő körülbelül 12-15 perc. Általánosságban elmondható, hogy az “A1Creatives” körülbelül 1 óra elteltével kellően kikeményedik a további feldolgozáshoz. Néhány példa a színezésre:

Arany (“Gold”) Ezüst (“Silver”) Bronz
Beton RAL 7043 (“Concrete”) Foszforeszkáló (“Glow in dark”) Elefántcsont fehér (“Ivory”)

 

Az egyes egységek 100 gramm folyadékot és 200 gramm port tartalmaznak. Ezeket összekeverve máris az előkészített formába önthető az anyag. Az egyes további színek itt láthatók:

https://poly-matrix.hu/termek/akril-kreativ-termekek-300-2000-g/

Ugyanitt két felhasználást bemutató videót is találunk.

A kreatív felhasználáshoz természetesen arányosan kisebb mennyiségek is bekeverhetők. Az öntőformák elkészítéséhez először meg kell csinálni az úgynevezett ősmintát. Ez pontosan úgy néz ki, mint a később elkészítendő tárgy, de más az anyaga. Készülhet például technikai gyurmából.

https://poly-matrix.hu/termek/ken-es-onmentes-technikai-gyurma/

Ez egy jól formázható anyag, amelyből szobrok, kisplasztikák is készíthetők. Mivel kénmentes, ezért közvetlenül ráönthetők a különböző szilikon gyanták. A már térhálós szilikonformákba azután beönthetjük a kiválasztott A1 terméket.

Az ősminta készítésének legegyszerűbb módja a 3D nyomtatás. A módszer két hibája a korlátozott méret (jelenleg cca. két méter) és a felület viszonylagos egyenetlensége. Az utóbbit a nyomtatófej lépőmagassága határozza meg. A felület utólagos simításához számos lehetőség áll rendelkezésre.

A folytatásban a szilikon forma elkészítéséről fogunk írni.