Fahajók építése és utólagos bevonása
Az SR 5550 epoxi gyantarendszerek kimondottan tengeri és édesvízi kompozit hajók építéséhez alkalmazhatók ragasztóként, laminálásra, és a fatest megvédésére. Csaknem valamennyi fatípushoz kiválóan tapadnak. Kerüljük a tölgyfa és a szelídgesztenyefa alkalmazását, mert ezeknek magas a csersavtartalma. Emiatt nem lesz tökéletes a térhálósodás. Ha mindenképpen magas csersavtartalmú fával kell dolgoznunk, akkor azt több egymást követő impregnálás és csiszolás után tegyük.
A rendszer ötfajta térhálósítójával a munkavégzési idő jól megválasztható. A gyanta kis viszkozitású (jó folyóképességű) és nem hajlamos a kristályosodásra. Kiváló kötést biztosít a fához abban az esetben is, ha különböző erősítő anyagokkal (üveg-, vagy szénszövettel) szeretnénk megerősíteni azt.
Szobahőmérsékleten is térhálósodik, magas fényű szennyeződésmentes felületi réteget biztosít. Az egyik térhálósító (SD 5504) fokozott UV ellenálló képességet kölcsönöz, így a végső bevonat kialakításához tökéletes választás. Ez a gyantarendszer kevéssé toxikus (fenol-, és aminmentes). Nem szükséges az utólagos hőkezelés, de a tulajdonságai jelentősen javulnak megfelelő utótérhálósítás hatására.
A teljes térhálósodás: 25 °C-on 7 nap alatt, 30 °C-on 48 óra alatt, 40 °C-on 12 óra alatt, vagy 60 °C-on 6 óra alatt következik be.
A fa impregnálása
Különösen ragasztás előtt érdemes a ragasztandó farészeket impregnálni. A fa rostszerkezete általában nem egyenletes, ezért előfordulhat, hogy a ragasztó egy részét teljesen beszívja. Emiatt nem lesz tökéletes a ragasztás. A fa impregnálása után egységes, homogén felületet kapunk, amely már könnyen ragasztható és a fa mechanikai tulajdonságai is javulnak. A gyantarendszer önmagában is elég kis viszkozitású, de az EP 217 nevű speciális hígítóval tovább hígítható.
Adagolási javaslat:
SR 5550 / SD 5505 1 térfogatrész
EP 217 0,5-1 térfogatrész
Először keverjük össze a gyantát a térhálósítóval, majd várjunk 25°C-on 5 percet, vagy 15 °C-on 25 percet, mielőtt hígítanánk. Alaposan keverjük össze a gyantarendszert a hígítóval (3 percen keresztül). Nedvesítsük be vele a felületet egy vékony réteggel. A hígító ágens gyorsan elpárolog.
A beszívódást segíti, ha melegben kezdjük a munkát, mert ilyenkor a fa pórusaiban a meleg levegő kitágul, és miközben lassan lehűl, mélyebbre szívja a gyantát. Az impregnálás után célszerű megvárni az oldószer elpárolgását. A ragasztás megkezdhető amint az impregnáló gyanta eléggé megszilárdult. Ilyenkor tapintásra a felület még ragad, de már nem hagy nyomot az ujjunkon.
Faipari epoxi gyantarendszer: https://poly-matrix.hu/termek/laminalo-faipari-epoxi-gyanta/
Hígító: https://poly-matrix.hu/termek/ep-217-epoxi-higito/
A fa elemek összeragasztása
Erre a célra használhatunk bármilyen epoxi ragasztót, de nem szükséges ezért külön anyagot beszerezni. Az SR 5550 rendszerek önmagukban is alkalmasak ragasztásra, de speciális adalékanyagokkal javíthatjuk a ragasztás minőségét és biztosíthatjuk a megfelelő konzisztenciát. Ilyen adalékanyag a
Treecell és a Silicell H2
Ezek az anyagok növelik a viszkozitást (csökkentik a folyóképességet) és elősegítik a fa hibáinak kitöltését. A ragasztáshoz kenjük be mindkét felületet, majd illesszük egymáshoz és rögzítsük a darabokat. A rögzítő elemeket előre készítsük oda.
A töltőanyagot mindig a gyanta-térhálósító összekeverése után adagoljuk a következők szerint:
5550 / 550X | + | Treecell | + | Silicell H2 |
1 térfogatrész | + | 0,5 térfogatrész | + | 0,2-0,5 térfogatrész |
A Treecell ragadósabbá teszi a gyantát, a fához hasonló szerkezetének köszönhetően jobb adhézió (tapadás) alakítható ki az alkalmazásával.
A Silicell H2 a folyóképességet csökkenti. Óvatosan használjuk, mert minél több van belőle a gyantarendszerben, annál ridegebb, törékenyebb lesz térhálósodás után a gyanta. Bár ezek a rossz tulajdonságok csak 3% körül jelennek meg, de a jobb eredmény elérése érdekében célszerű a lehető legkevesebbet használni belőle.
Minél nagyobb számra végződik a térhálósító megnevezése, annál gyorsabban köt a keverék. Az SD 5504 és az SD 5505 hasonló gyorsasággal térhálósít. Az előbbi jobban ellenáll a környezeti hatásoknak, ezért inkább záró rétegnek ajánljuk a laminálásnál.
Szerkezeti ragasztáshoz az SD 5503, gyorsragasztáshoz az SD 5505 javasolt. A ragasztókeverék felviteléhez alkalmazzunk spatulát vagy ecsetet. Rögzítsük megfelelően a ragasztott felületeket és várjunk 24 órát szobahőmérsékleten. A ragasztás néhány óra után öntartó lesz, de a biztonság kedvéért várjunk egy napot a rögzítés eltávolításával.
Élek, illesztések kialakítása
Az élekhez, ill. az egyes elemek illesztéseihez amennyiben a terhelés azt megköveteli átfedésként szövetcsíkot érdemes használni. A réseket és hibahelyeket térkitöltő kittel javíthatjuk ki.
Sűrű térkitöltő kitt: a gyantához keverjük hozzá a térhálósítót majd a Treecell és a Silicell keverékét.
Kevésbé sűrű térkitöltő kitt: a gyantához keverjük hozzá a térhálósítót majd a mikroballon és a Silicell H2 keveréket.
Laminálás
Az elnevezés azt jelenti, hogy lemez jellegű bevonatot alakítunk ki a felületen. Ha egy fából készült hajót kívül-belül bevonunk egy üvegszövettel erősített epoxi gyantaréteggel, akkor ezzel hatékonyan megvédtük a nedvességtől és általában a környezeti hatásoktól. Ha ez a külső bármely okból megsérül, akkor a hibát minél előbb ki kell javítani.
Az SR 5550 rendszer tökéletesen alkalmas üvegszövet fára való laminálásához. Ha a fa eredeti mintázatát láttatni szeretnénk, akkor célszerű olyan üvegszövetet alkalmazni, amelynek a szálai eltűnnek a gyantában. Az ilyen szövetek elemi szálai nem vastagabbak 9 mikronnál. Mi erre a célra a 211 g/m2 négyzetmétersúlyú, sávolyszövésű (2/2) üvegszövetünket ajánljuk. Ez a legvastagabb szövet, ami még átlátszó marad.
Fontos, hogy a fát ne kezeljük pácokkal a laminálás előtt! Ugyanis egyes pácok olyan alkotóelemeket tartalmaznak, amelyek megakadályozzák a gyanta térhálósodását. Ilyenkor a laminált felület ragadós marad; sem a védő, sem az esztétikai követelményeknek nem felel meg. Sajnos a pácok gyártói sem tudják, hogy a termékük kompatibilis-e az epoxi gyantákkal. Ha mindenképpen ragaszkodunk a fa pácolásához, akkor egy azonos anyagú falécen próbáljuk ki, hogy az adott pác összefér-e a gyantával.
Ha a fahajó mindkét oldalát bevonjuk üvegszövettel erősített gyantával, akkor nem csak megvédtük a hajónkat a külvilágból érkező ártalmakkal szemben, hanem növeltük a szilárdságát és a merevségét is.
A laminálás kivitelezése
A laminálás a felület előkészítésével kezdődik. Gondosan csiszoljuk meg a felületet, majd portalanítsuk. Ezután vékonyan kenjük át a gyantakeverékkel a felületet. A teljes térhálósodás után könnyedén csiszoljuk át ismét a felületet. Ugyanis a gyanta hatására a megroncsolt szálkák a felszínből kiemelkednek „kiszőrösödik” a fa. Ezeket a szálakat csiszoljuk le óvatosan, ügyelve arra, hogy ne bontsuk meg ismét a felületet. Természetesen a keletkezett port ismét el kell távolítani. Ezután következhet a tulajdonképpeni laminálás.
A rétegezést „nedves a nedvesen” módszerrel érdemes elkészíteni. Ez azt jelenti, hogy az első rétegre még a térhálósodás előtt visszük fel a következőket. Így a rétegek közötti tapadás tökéletes lesz és gyantát is megtakarítunk. Ha bármely okból nem tudjuk időben befejezni a laminálást, akkor várjuk meg a teljes térhálósodást, majd a következő réteg előtt ismételten csiszoljunk és portalanítsunk. Természetesen kisebb hajóknál egyetlen réteget is elég felépíteni.
Fontos, hogy a megadott keverési arány szerint gondosan keverjük össze a gyanta komponenseit, mert bármely irányú eltérés rontja a termék minőségét!
Az itt részletezett gyantarendszer keverési súlyaránya 100:29
Az utólagos ragasztásra kiválasztott vagy lakkozásra/festésre váró felületeken használjunk letépő szövetet utolsó rétegként. A letépő szövet eltávolítása után tiszta, enyhén érdes felületet kapunk, ezzel megtakaríthatjuk a csiszolás és a portalanítás munkáját. Természetesen a gyantarendszer is színezhető, de a gyantafelület utólagosan is festhető tetszőleges színű vízálló festékkel.
A laminálás és a térhálósodás közben a környezet hőmérséklete 15-30 °C legyen. Lehetőleg 50% relatív páratartalom alatt dolgozzunk, mert a lecsapódó pára fátyolossá teheti a gyantabevonatot.
A biztonságos munkavégzésről
Az epoxi gyanták és térhálósítók arra érzékenyekből allergiás reakciókat válthatnak ki. Ezért vegyszerálló, erre a célra javasolt gumikesztyű kell használni. Soha ne mossunk kezet oldószerben, mert az oldott gyanta a bőr pórusain keresztül bejut a szervezetünkbe.
Hagyj üzenetet
You must be logged in to post a comment.