Az első szempont az öntés célja. Ugyanis a gyanta ára erősen összefügg a kívánt folyóképességgel, UV stabilitással, vagy a végtermék átlátszóságával. Érdemes tehát a célnak és a kívánalmaknak megfelelő legolcsóbb gyantát választani.
A második szempont az egyszerre kiöntésre kerülő gyanta mennyisége. Ugyanis a gyanták térhálósodása közben elég sok hő keletkezik, amely túlmelegítheti, és ezáltal tönkreteheti az öntvényt.
A következőkben konkrét példákon keresztül kerül bemutatásra, hogy mikor milyen gyantát érdemes választani.
I. Terepasztalok, diorámák készítése
Ilyenkor a természetes vizek élethű megjelenítése a cél; gyakran konkrét helyek kicsinyített mását elkészítve. A természetes vizek sohasem színtelenek: sárgás, barnás, szürkés, kékes színűek, esetleg smaragdzöldek, mint például a Neretva. Ebben az esetben kisebb folyóképességű és enyhén sárgás gyantarendszerek is használhatók, hiszen úgyis be fogjuk színezni ezeket, ugyanakkor fontos, hogy nagy tömegű gyantát önthessünk egyszerre. Ilyen rendszerek az SR 8500/SD 7160 (esetleg az SR 8500/SD 1213). Mindkettő enyhén sárgás és 48 óra alatt térhálósodik. A színezésük néhány csepp folyékony, transzparens színezővel megoldható. Mivel ezekből nagyon kevésre van szükség, ezért ezeket 10 grammos kiszerelésben is forgalmazzuk.
Vasúti terepasztal. Ardai Attila munkája. Gyantarendszer SR 8500/SD 7160 |
A saipani partraszállásnál elsüllyedt egyik Sherman tank makettje. Horváth Péter (pepe) alkotása. Gyantarendszer SR 8500/SD 1213 |
Az első alkotás XPS polisztirol („hungarocell”) alapra készült, amelyet az oldószermentes epoxi gyanták nem támadják meg. Az alap egy része kék vízfestékkel festett, a gyanta halványkékre színezett. A háttérben a híd mögött kis vízesés látszik. Ezt félig megkötött gyanta felhordásával lehet elkészíteni.
A második mű egy többszörös győztes dioráma. A makett gyári – fröccsöntött – alkatrészekből készült. A különlegessége az egyedi festés. A halványkékre színezett gyantaöntvény felszíne hullámos és helyenként tajtékos. A hullámok kialakíthatók a félig megkötött gyanta felületének hőlégfúvóval (esetleg hajszárítóval) történő óvatos megfújásával. A tajték a frissen meglágyított gyanta felszínének fogpiszkálóval való meghúzásával készíthető el.
Miben hasonlít a két gyantarendszer?
- A gyantarendszerek ára csaknem azonos.
- Alkalmasak vastag öntvények készítésére.
- Szobahőmérsékleten két nap kell a teljes térhálósodásukhoz.
- Jól önthetők a viszonylag nagyobb viszkozitás ellenére. („Sűrűbben” folynak.)
- Nem UV-állók. Tehát védőbevonat nélkül kültérre nem ajánlottak, sárgulnak.
Miben különbözik az előbbi két gyantarendszer?
- Az SR 8500/SD 1213 lassúbb, tehát még vastagabb öntvények készítésére is alkalmas; a térhálósítónak köszönhetően az öntvény sárgásabb; szaga erősebb (szúrósabb), de ez néhány nap alatt teljesen megszűnik.
- Az SR 8500/SD 7160 világosabb, azaz a színe közelebb áll a tiszta vízéhez. A halvány sárga szín csak vastag öntvények esetében jelentős.
Melyik gyantát válasszuk, ha víztiszta, korlátozott UV stabilitású, vastag öntvényt szeretnénk készíteni?
Erre a célra az SR 1670/SD 7160 (esetleg az SR 1670/SD 1213) rendszereket érdemes választani. Különösen szép öntvények készíthetők az SR 1670/SD 7160 rendszerből. Az SR 1670 gyanta az előzőekben említett SR 8500 típushoz képest növelt folyóképességű, kékes árnyalatának köszönhetően a sárgulási effektus később válik láthatóvá. Baráti ára mellett nagy vastagságú öntvények alakíthatók ki az alkalmazásával.
II. Miből készíthetünk öntvényeket kültérre?
A kültéri öntvények közvetlenül ki vannak téve a nap UV sugárzásának. Ez a napfénynek az emberi szem számára láthatatlan része. Ugyanakkor ránk is hatással van, mert ennek hatására képződik a bőrünkben a melamin – lebarnulunk. Persze a bőrünk sem visel el mindent, a túlzott napozástól leégünk, ismétlődő leégések pedig akár bőrrákot is okozhatnak.
Az eddig ismertetett gyanták egyike sem bírja tartósan az UV sugárzást. Kültéri célokra vagy UV-stabilizátorokkal adalékolt gyantákat használhatunk, vagy a gyantarendszerek komponenseinek változtatásával fokozottabb UV stabilitás érhető el. Természetesen ezek a gyanták drágábbak. Itt is figyelembe kell vennünk a tervezett termék méreteit. Más rendszert használunk ékszer készítésre és mást a mostanában egyre divatosabb – részben epoxi gyantából készülő – „river table” asztalokhoz.
Ékszerkészítés
Mivel az ékszereket jellemzően külterületen is viselik, ezért itt is UV-stabilizált gyantát használunk. Itt nem fontos a lassú térhálósodás, hiszen jellemzően kisméretű öntvények készülnek.
Lauriz’art quick gyantával készített ékszerek |
Hogyan kell nagy tömegű UV álló termékeket kiönteni?
Ehhez a Lauriz’art slow gyanta használatát javasoljuk. |
Jellemzően akár 5-6 cm vastag öntvények elkészítésére is ajánlott. A képeken a különböző lehetőségekre látunk példát.
„river table” variációk |
Milyen előnyei vannak a Lauriz’art gyantáknak?
- Nagyon alacsony viszkozitás – jól folynak
- Könnyen keverhetők
- Jól kibuborékozódnak
- UV-állók
- Víztiszták és fényes felületűek
Mire figyeljünk a Lauriz’art gyantarendszerek használatánál?
- A gyantarendszerrel nem szabad 15 °C alatt dolgozni!
- A gyanta soha ne legyen hidegebb, mint a helyiség, ahol használjuk! (Páralecsapódás.) A száraz, hűvös helyen tárolt gyantát előző nap vigyük át a felhasználás helyére lezárt edényben.
- A helyiség relatív páratartalma ne legyen 50 % felett! (Páralecsapódás.)
- Ha mód van rá, akkor érdemes a gyantát összekeverés után érdemes vákuum alatt kibuborékoztatni.
- Az öntvénybe kerülő tárgyak mindig legyenek teljesen szárazak.
- A gyantákat csak vízmentes, erre a célra ajánlott színezőanyagokkal színezzük.
A gyantába ágyazott anyagok előzetes kezelése
A gyantába szánt tárgyakat minden esetben szárítani kell. A növények színe már a szárításnál is megváltozhat. A gyanták térhálósítója is elszíntelenítheti az egyes növényeket. Ezért egyes esetekben célszerű a felületüket előzetesen lakkozni. Mindig érdemes próbát készíteni.
A beágyazásnál figyelni kell arra, hogy a legtöbb ilyen tárgy kisebb sűrűségű, mint a gyantarendszer, ezért felúszik a gyanta felszínére. Ilyenkor annyi gyantát érdemes az öntőformába önteni, hogy a tárgy alatt kialakuljon a kívánt gyantaréteg. Ezt követően érdemes csak óvatosan a tárgyat a gyantába helyezni. Az alapréteg megszilárdulása után lehet befejezni az öntést. Ha nehezebb tárgyakat akarunk kiönteni, akkor először egy alapréteget öntünk, majd ennek megszilárdulása után helyezzük a formába a tárgyat és fejezzük be az öntést.
Szabad-e világítóeszközöket elhelyezni az öntvényben?
Igen, szabad, de figyelni kell arra, hogy a gyanta nagyon rossz hővezető, ezért nem szabad nagy hőt fejlesztő eszközöket beépíteni, vagy a hőt ki kell vezetni a felszínre. Nem annyira a gyanta védelme indokolja ezt, mint inkább az elektromos eszközé. A legjobbak a LED eszközök, de ezeket is célszerű a termék szélében elhelyezni. Néha szükség lehet arra, hogy a vezérlést biztosító áramköri lap is az öntvénybe kerüljön. Ilyenkor ügyeljünk arra, hogy a nyomtatott áramköri lap sarkai legyenek lekerekítve. Ugyanis a sarkok a hőtágulás miatt repedések kiinduló pontjai lehetnek.
Hogyan kezeljük az elkészült öntvény felületét?
A formából kikerült öntvény felszíne mindig szép, de a forma széleinél a felületi feszültség miatt mindig van egy kis hiba. Ezen kívül a termék lehet olyan, hogy mindenképpen meg kell csiszolni a felületét. A durva hibákat durvább csiszolópapírral távolítjuk el, majd egyre finomabb papírokat használva finomítjuk a felületet. A csiszoló papírokon található számok azt mutatják, hogy hány csiszoló szemcsét találunk egy négyzetcentiméter felületen. Tehát minél nagyobb számot látunk, annál finomabb a csiszolópapír.
A csiszolást a legtöbb esetben érdemes viszonylag finomabb papírral kezdeni. Ilyen lehet például a 120-as, 220-as, 360-as, vagy a 600-as. Nyilván úgy választunk, hogy a legkisebb kárt tegyünk a felületben. Minden esetben vizes papírral csiszoljunk! Ez azért fontos, hogy megelőzzük a gyanta túlmelegedését, megégését. Fokozatosan haladjunk az egyre finomabb csiszolóanyagok felé. Az optimális végcél a 3000-es. Ez már szép, tiszta, fényes felületet ad. Akár meg is elégedhetünk ezzel a felülettel, de polírozással tovább szépíthetjük. Itt is különböző finomságú polírozó pasztákkal találkozhatunk. Szintén fokozatosan kell alkalmazni az egyre finomabb pasztákat.
Lehet-e az öntvények felületét utólagosan bevonni?
Igen, több lehetőség is van. Az egyik a Lauriz’art clear coat gyantarendszer. Transzparens, enyhén sárgás, UV-álló. Az ajánlott rétegvastagság 0,4-0,5 mm. A másik lehetőség a Sicomin Top Clear nevű víztiszta, UV-álló gyantarendszere, amelyet az ABU hígítóval összekeverve érdemes használni, mind szórás, mind ecsetelés esetében. A harmadik megoldás egy 2 komponensű víztiszta Techno-PUR poliuretán UV álló védőbevonat felhordása, amely mind fényes, mind matt felület kialakítására alkalmas kő, fa fém epoxi stb. felületen. Mindhármat kizárólag felületek utólagos bevonására használják. Nagyon fontos a felület gondos előkészítése, zsírtalanítása és pormentesítése.
Mire használhatunk még víztiszta gyantát?
Ide kívánkozik még a Sicomin Surf Clear nevű víztiszta, UV-álló gyantarendszere. Ez nem alkalmas öntésre, mint a neve is mutatja, surf-ök készítésére használható lamináló gyantaként. A gyanta felhasználásának részleteit – igény esetén – egy következő blogbejegyzés tartalmazza.
Üdvözletem!
Gyanta ékszer készíteshez keresek gyantát és polirozó pasztát.
Melyiket ajánlaná?
Köszönettel:Etelka
Kedves Etelka!
Az Ön által már használt LaurizArt rendszeren kívül alkalmas még a Surf Clear gyantarendszer. Két változata van a Médium (20 perc fazékidő) és a Slow (50 perc fazékidő).Ennek az a külön előnye, hogy kopásálló is. Csiszoló és polírozó anyagot egyelőre nem forgalmazunk.
Üdvözlöm.
Festmenyek es asztalok keszitesehez keresek atlatszo UV vedos gyantat es színező anyagokat hozza.
Arat esetleg fotókkal kerhetek címmel telefon szammal a davidmarija@gmail.com címre?
Nagyobb mennyiségű nem össze kevert gyanta vissza zarhato e?
Koszonom szepen a válaszukat .
Kedves David!
Valamennyi árunkat megtalálja a webshop-ban. Ha kiválasztja a megfelelő gyantát, majd a kívánt mennyiséget, akkor azonnal megjelenik az adott rendszerhez tartozó ÁFÁ-s ár.
Az Ön kritériumainak megfelelő gyanták az egyszerre kiönthető tömegek növekvő sorrendjében:
LaurizArt Quick
Surf Clear Medium
Surf Clear Slow
LaurizArt Slow
SR 1670 / SD 7160
Greencast 160 / SD 7160
A gyanták és a térhálósítók tároló edényei mind visszazárhatók. Fontos, hogy a kupakokat ne cserélje össze! Soha ne öntsön vissza már kiöntött, de fel nem használt anyagot!
Hűvös helyen a gyanták évtizedekig, a térhálósítók néhány évig tárolhatók. A hivatalos tárolási idő egyébként egy év.
A színezékeket is megtalálja a webshop-ban. Vannak transzparens (áttetsző) és fedett színezékeink is.
Kérdezhet közvetlenül tőlem: Molnár József +36 70 886 0671
Kedves Marija!
A víztiszta, UV-stabil rendszereinket itt találja:
https://poly-matrix.hu/termekkategoria/epoxi-gyantarendszer/ontheto-epoxi/
Az árakat úgy tudja elérni, hogy a kiválasztott gyantarendszert megjelöli, majd kiválasztja a mennyiséget is. Ekkor megjelenik a választott termék jelenlegi bruttó ára.
Ugyanitt lejjebb görgetve a bal oldalon letöltheti a megfelelő technikai adatlapokat. Itt megtalálja az anyag műszaki paramétereit, egyes esetekben a felhasználási információkat is.
Üdvözlettel:
Molnár József
+36 70 886 0671
Szép napot!
Diorámákhoz (XPS anyag) keresek gyanta keveréket. Kezdésnek egy próbányit, később akár nagyobb mennyiségben is (amennyiben beválik).
Kérem keressenek ajánlatukkal!
– Bence
Kedves Bence!
Valamennyi epoxink összefér a polisztirollal. A diorámákhoz nyilván a víztiszta, UV-álló típusok valamelyikét célszerű használni. Szívesen segítek megfelelő anyag kiválasztásában.
Molnár József +36 70 886 0671
Szép napot!
Az iránt érdeklődnék,hogy én egy kisebb fém asztalra szeretnék “képet” rakni,majd ezt a felületet kiönteni epoxival. Ami fontos lenne,h sima és áttetsző legyen a végeredmény,hogy látszódjon a kép. Illetve szeretnék bele foszforeszkáló akril port v festéket tenni.. ezt bele tudom keverni az epoxiba?
És melyiket érdemes választani?
Köszönöm a válaszukat!
Üdvözlettel: Juli
Kedves Juli!
A kép kiválasztásánál körültekintően kell eljárni. Egyes tintasugaras nyomtatók színei megváltozhatnak, vagy elmosódhatnak. Egyes papírképek pedig a széleknél szívnak be gyantát. Érdemes egy kisebb képpel próbát készíteni.
A gyanták közül az elvárt vastagság alapján érdemes választani. A webshop-ban található valamennyi öntőgyanta alkalmas erre a célra. Mindegyik víztiszta és UV-álló. A SurfClear csak nagyon vékony öntésre alkalmas, mert elsősorban karcáll záró rétegnek fejlesztették, emiatt vastagabb rétegben (2 mm fölött) hajlamos apró buborékok bezárására. A gyantáink összeférnek a színezékekkel, de egyes szerves színezékek reakcióba léphetnek a térhálósító komponenssel. Az oldószeres színezékeket mindenképpen kerülni kell.
Üdvözlettel:
Molnár József
Tisztelt Poly-matrix!
Abban szeretném segítségüket kérni, hogy milyen gyantát válasszak egy fürdőszobába szánt tükör fa keretére? A keretben benne van már a tükör, nem szétszedhető, mert eleve ovális alakú. Mivel kicsi a fürdőszobám, a szétfröccsenő víztől szeretném megóvni a tükör rámáját. Előre köszönöm válaszát.
Üdvözlettel: P. Tekla
Kedves Tekla!
Az SR 5550 / SD 5504 rendszert javasolom erre a célra az EP 217 hígítóval együtt. Itt találja a rendszert a webshopban: https://poly-matrix.hu/termek/laminalo-faipari-epoxi-gyanta/
Ha kiválasztja a kívánt rendszert és a kért mennyiséget, akkor megjelenik a bruttó ár.
Lejjebb görgetve a bal oldalon megtalálja a “Technikai adatlapot” Ezt megnyitva és a PDF file-t letöltve részletes leírást talál a gyantarendszerről és a felhasználásáról.
Üdvözlettel:
Molnár József
Tisztelt Poly-matrix!
Olyan kérdéssel fordulok önökhöz hogy a konyhai haàtfal részeként szeretnénk a kislányunk kéz lenyomatát egy csepmén rögzíteni. A kéz lenyomatot akril festékkel raktam fel és vékony fedő rétegre lenne szükségem ami fixálja de egyben tartós is a konyhai szennyeződések és takaritasokkal szemben.
Válaszát előre köszönöm:
Somogyi Zsanett
Kedves Zsanett!
Kétféle anyagot tudok erre a célra ajánlani. Az egyik egy epoxi gyanta:
https://poly-matrix.hu/termek/surf-clear-epoxi-gyanta/
A másik egy poliuretán fedőgyanta:
https://poly-matrix.hu/termek/vedobevonat/
Az utóbbi elérhető 0,5 kg-os egységben is.
Feltételezem, hogy a kis mennyiségi igény miatt az utóbbi a jobb választás.
Üdvözlettel:
Molnár József
Kedves Poly-matrix csapat!
Arról szeretnék érdeklődni , ha szárazvirággal szeretnék dísztárgyat készíteni,milyen epoxi gyantát érdemes használnom?
Köszönettel,
Ágnes
Kedves Ágnes!
Feltételezem, hogy víztiszta, UV-álló öntőgyantát keres. Ezeket a webshopunkban itt találja:
https://poly-matrix.hu/termekkategoria/epoxi-gyantarendszer/ontheto-epoxi/
A választás szempontjai:
1. Egyszerre önthető rétegvastagság.
2. Térhálósodáshoz szükséges idő.
3. Ár.
Ebben a sorrendben.
Kisméretű öntvényekhez a “Poly Deco” művészgyanta (1-2,5 cm vastagságig)
https://poly-matrix.hu/termek/lauriz-art/
Vastagabb öntésekhez
Az SR 1670 (6 cm vastagságig), vagy
Az SR GreenCast 160 (10 cm vastagaságig)
https://poly-matrix.hu/termek/srgreencast160-sd7160-ontheto-epoxi/
Természetesen mindegyik önthető néhány tized milliméter vastagságban is, de ilyenkor lényegesen megnő a térhálósodás ideje. Minél vastagabban önthető egy gyanta, annál lassabban térhálósodik.
Üdvözlettel:
Vegyész
Molnár József
Kedves Ágnes!
Bármelyik víztiszta UV-álló öntőgyantánkat használhatja. A kiválasztás elsődleges szempontja az egyszerre önthető maximális rétegvastagság. Fontos megjegyezni, hogy minél vastagabban önthető egy rendszer, annál lassabban térhálósodik. Az SR GreenCast 160 például akár négy napig is térhálósodhat és az utólagos megmunkálással – szobahőmérsékleten – két hetet is várni kell.
Az ajánlott gyanták linkjei:
https://poly-matrix.hu/termek/lauriz-art/
https://poly-matrix.hu/termek/srgreencast160-sd7160-ontheto-epoxi/
Az is fontos, hogy a száraz virág tényleg száraz legyen. Esetleg le is lehet lakkozni. A száraz virág sűrűsége kisebb, mint a gyantarendszereké ezért felúszik a felszínre. Emiatt két rétegben kell önteni, vagy más módon megrögzíteni a virágot a kívánt magasságban.
Üdvözlettel:
Molnár József
+36 70 886 0671