Ősmintának nevezzük azt a tárgyat, amelyik pontosan úgy néz ki, mint az a termék, amit majd gyártani szeretnénk, de eltérő anyagból és/vagy technológiával készült. Érdemes az ősminta felületét olyanra elkészíteni, hogy a későbbi gyártásnál ne legyen szükség utómunkára. Ez különösen nagy darabszámú termelés esetén fontos. Az ősminta alapanyagának kiválasztásának legfontosabb szempontjai:

  1. Megmunkálhatóság
  2. Stabilitás
  3. Ár

Az elkészítés technológiája szerint készülhet a késztermék módosításával előállított másolat, egyéb termék darabjaiból összeállított termék, formálható anyagból (agyag, gipsz, gyúrható epoxi, gyúrható szilikon, technikai gyurma). Illetve használhatunk akár 3D nyomtatót, vagy CNC marót is.

A felület végső kialakítására számos lehetőség kínálkozik. Lehet például kittelni és csiszolni, majd fényezni. A poliészter alapú kittek belemarnak a polisztirolból készült formákba, ezért ezeket először védőbevonattal kell ellátni!

Készíthetünk prototípust is az ősminta alapján. Ha fröccsöntő szerszámot készítünk, akkor célszerű először az ősmintáról készített szilikon formában kiönteni – például gyorsöntő poliuretán – gyantából a terméket és kipróbálni azt, hogy valóban megfelelő-e a mérete és az alakja. Ha nem, akkor módosítjuk az ősmintát és új próbát végzünk.

A folytatásban a formaleválasztásról fogunk írni.